Набуття громадянства України за народженням / Реєстрація дитини громадянином України за народженням
Опубліковано 08 жовтня 2020 року о 13:28


Згідно з Законом України «Про громадянство України» (ст.7, ч.1) «особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України»

Таким чином, дитина, навіть якщо один з батьків є іноземцем, автоматично набуває за народженням громадянство України, якщо інший з батьків є громадянином України. Цей факт підлягає обов’язковій реєстрації особи громадянином України. Зазначену процедуру можна здійснити після отримання свідоцтва про народження дитини.

  • Перед поданням до Генконсульства України в Гамбурзі заяви про оформлення набуття Вашою дитиною громадянства України за народженням насамперед переконайтеся в тому, що Ваше місце проживання у Німеччині та/або місце народження дитини належить до консульського округу ГКУ в Гамбурзі – федеральні землі Бремен, Гамбург, Нижня Саксонія та Шлезвіг-Гольштейн! Найпростіше це перевірити за поштовим індексом та назвою населеного пункту, вказаних у документах, що підтверджують реєстрацію Вашого місця проживання у Німеччині («Meldebescheinigung»/ «Meldebestätigung»), увівши ці дані у пошук в Інтернеті.
  • Просимо не плутати поняття реєстрації самого народження дитини, яка здійснюється органами РАЦС за місцем народження (в даному випадку німецькими), та реєстрації дитини громадянином України за народженням, яка здійснюється органами ДМС (на території України) або закордонними дипломатичними та консульськими установами України (за межами України). 
  • Наполегливе прохання завчасно подбати про наявність копій відповідних документів. Генеральне консульство послуг з копіювання документів  не надає!
  • Громадянам України чоловічої статі призовного віку (від 18 до 60 років), які перебувають/проживають за кордоном,  разом із документами, які необхідні для отримання обраної консульської послуги, мають також подати свій військово-обліковий документ у електронному вигляді.

    Електронний військово-обліковий документ - електронний документ, який відображається у застосунку (Резерв+) на смартфоні користувача та містить перевірені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Починаючи з 18 червня 2024 року його можна сформувати самостійно після актуалізації власних даних в електронному кабінеті призовника.

    Для отримання консульської послуги електронний військово-обліковий документ має бути достовірним і актуальним, тобто сформованим не раніше, ніж за 3 дні до звернення до консульської установи. Якщо документ старіший за 3 дні, перед зверненням слід заново сформувати його в електронному кабінеті призовника.

    Електронний військово-обліковий документ для отримання консульських послуг можна не подавати, якщо консульська дія вчиняється в інтересах дитини, другий з батьків якої є іноземцем або особою без громадянства.  Також вимога щодо пред'явлення ВОД не діє, якщо йдеться про оформлення посвідчення особи на повернення в Україну (т.зв. «білий паспорт») або якщо за консульською послугою звертається арештований або позбавлений волі заявник.

І. Необхідний обсяг документів

Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, народженою в Німеччині і батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України, один з її батьків подає такі документи:

  1. заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України за народженням (форма 3, затверджена Наказом МЗС України від 23 листопада 2022 року № 389). Бланк заяви можна завантажити та роздрукувати за цим посиланням: ЗАЯВА (у форматі MS WORD) або ЗАЯВА (у форматі PDF). Для отримання повідомлення про готовність довідки про реєстрацію дитини громадянином України до видачі (вручення заявнику) просимо вказувати у заяві Вашу електронну адресу у вільному рядку під Вашим прізвищем, іменем та по-батькові.
  2. оригінал і копію німецького свідоцтва про народження дитини, засвідченого штампом Апостиль. Ознайомитися із правилами засвідчення Апостилем свідоцтва про народження федеральних землях консульського округу ГКУ в Гамбурзі Ви можете за цим посиланням
  3. оригінал і копію перекладу свідоцтва українською мовою, здійсненого присяжним перекладачем у Німеччині, засвідченого окремим Апостилем. Зазвичай проставляється судовими органами за місцем присяги перекладача. Переклад, здійснений на території України, має бути засвідчений українським нотаріусом.
  4. оригінал і копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або паспорта громадянина України («внутрішнього»), або іншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві України на момент її народження (обов'язково мають бути зроблені копії сторінок закордонного паспорта з даними про особу, з відміткою про консульський облік (за наявності) та з актуальним дозволом на проживання у Німеччині);
  5. на підтвердження даних, вказаних у заяві, копію довідки з місця проживання заявника та дитини («Meldebescheinigung» або «Meldebestätigung»), яка не потребує ні апостилю, ні перекладу. Зазвичай це документ на аркуші формату А4, який видається компетентними органами влади міста або громади Вашого проживання в Німеччині.
  6. копію документа про переміну прізвища, якщо прізвище заявника (батька чи матері) у свідоцтві про народження дитини та паспорті громадянина України для виїзду за кордон відрізняється;

Особливості процедури реєстрації у Генконсульстві громадянином України дитини, народженої в Україні: у такому випадку замість документів, зазначених у позиціях «2.» та «3.» цього розділу пред’являється оригінал та додається до пакету документів копія українського свідоцтва про народження, та обов’язково додається заповнена Згода на обробку персональних даних

ІІ. Подання документів

  • Згідно п.5 розділу І Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.
  • У Генконсульстві України в Гамбурзі прийом громадян для вчинення цієї консульської дії здійснюється виключно за попереднім записом (т.зв. «термíн») в електронній черзі:
    • У ВАШОМУ ВИПАДКУ:
    • https://go.mfa.gov.ua/
    • Країна: Німеччина
    • Консульство: ГКУ в Гамбурзі
    • Категорія: «Дії з питань громадянства та постійного проживання»
    • Консульська дія: «Реєстрація дитини, народженої в ФРН, громадянином України» (обирається також для реєстрації дитини, народженої в Україні від батьків з різним громадянством  і не зареєстрованої громадянином України в органах ДМС)
  • У разі подання пакету документів у неповному обсязі консульська посадова особа буде змушена відмовити у прийнятті заяви та повернути її на доопрацювання. За умови подання пакету документів для реєстрації дитини громадянином України за народженням у неповному обсязі  з одночасною подачею документів для оформлення дитині першого закордонного паспорта  наслідком буде відмова у наданні обох консульських послуг.
  • Надсилатися поштою або подаватися іншою особою заяви щодо реєстрації дитини громадянином України за народженням – згідно з цим же пунктом 5 вищезгаданого Порядку можуть за наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо). Поважні причини повинні бути підтверджені документально.
  • УВАГА! 

    У разі надсилання заяви поштою до повного пакету документів має бути додано:

    •  1) самостійно франкований конверт (на суму 3,95 євро) зі зворотною адресою для повернення документів (разом з довідкою про реєстрацію дитини громадянином України або без опрацювання у разі неповного обсягу або інших недоліків); 
    • 2) обґрунтування у письмовій формі причини неможливості особистого відвідання установи з підтверджуючими документами за наявності.

      Можливість у вищезазначених окремих випадках подавати документи поштою жодним чином не звільняє від необхідності подання їх у повному обсязі – як копій, так і оригіналів для звірення, попри зрозумілі ризики надсилання оригіналів поштою.
      У разі надсилання документів поштою тривалість їхнього опрацювання збільшується.

Під час особистого прийому заявника працівник ГКУ в Гамбурзі перевіряє обсяг поданих документів щодо оформлення набуття громадянства України та відповідність їхнього оформлення вимогам законодавства України і підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов’язує належність особи до громадянства України.

У разі прийняття позитивного рішення дитина реєструється громадянином України та документується довідкою про реєстрацію особи громадянином України, яка подається батьками (одним з них) для одержання документів, що підтверджують громадянство України, зокрема паспорта громадянина для виїзду за кордон.

Довідка видається під розпис у Генконсульстві в робочі дні у години, зазначені у повідомленні на електронну пошту, вказану у заяві. Також вона може надсилатися поштою за умови надання разом з документами відповідно маркованого конверта.

Звертаємо увагу, що довідка про реєстрацію особи громадянином України за народженням видається лише один раз. 

Повторна видача довідки Генконсульством чи іншими українськими органами українським законодавством не передбачені.

Консульський збір за оформлення набуття громадянства України за народженням не стягується.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux