Реєстрація розірвання шлюбу
Опубліковано 10 жовтня 2023 року о 12:31

Згідно з п.5.1. Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України N 32/5/101 від 23.05.2001, «Консул має  право  зареєструвати  розірвання  шлюбу  між громадянами  України,  якщо хоча б один з них постійно проживає за межами України…».

Водночас, відповідно до п. 5f Віденської конвенції про консульські зносини 1963 р., Консульськими функціями є «виконання обов'язків … реєстратора актів цивільного стану … за умови, що в цьому випадку ніщо не суперечить законам та правилам держави перебування».

До громадян ФРН, а також іноземців, що проживають в Німеччині (в тому числі, громадян держав, які не підписували Регламент – наприклад, громадян України) та бажають оформити розірвання шлюбу, застосовується Регламент Ради ЄС (Регламент Риму) III № 1259/2010, який регламентує правила розірвання шлюбів міжнаціональних пар в Європейському Союзі.

Згідно з Регламентом, право держави, в якій обоє з подружжя мають своє звичайне місце проживання на момент подання ними заяви про розірвання шлюбу, має перевагу. Тобто за умови проживання у Німеччині, пріоритет має німецьке законодавство про розлучення.

Відповідно до розділу  111 FamFG (Закону про розгляд сімейних справ) та розділу 1564  Цивільного кодексу (BGB), «шлюб може бути розірваний лише за рішенням суду на вимогу одного або обох з подружжя». Таким чином, на території країн-сторін Регламенту Риму ІІІ розірвання шлюбу через органи РАЦС (у випадку громадян України – в закордонній дипломатичній установі України) не передбачене.

Отже, розірвання шлюбу в Генеральному консульстві України в Гамбурзі неможливе навіть за взаємною згодою та за умови відсутності неповнолітніх дітей та взаємних претензій. Розлучення на території Німеччини може бути оформлене виключно в суді із сімейних справ (Familiengericht).

Водночас, існують також можливості оформлення розірвання шлюбу в Україні за відсутності одного або обох з подружжя.

Для розлучення через РАЦС без присутності одного з подружжя необхідно подати заяву про розлучення, засвідчену нотаріусом. Заява має містити згоду обох сторін на розірвання шлюбу («прошу розірвати шлюб без моєї присутності»).

Згода на розлучення не може бути надана через довіреність, оскільки представництво за довіреністю в сімейних справах в Україні не допускається.

Для розірвання шлюбу без присутності в суді одного або обох подружжя, сторони можуть найняти адвоката, який займатиметься всіма юридичними питаннями та представлятиме інтереси подружжя в суді.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux