Питання документування громадян паспортом громадянина України (у т.ч. у вигляді ID-картки; далі на вебсторінці - національний паспорт або "внутрішній" паспорт), внесення до нього змін тощо є винятковою компетенцією Державної міграційної служби України (ДМСУ). Крім ДМСУ, національний паспорт можуть видавати також інші уповноважені суб'єкти:
Оформлений на території України національний паспорт може бути видано лише особисто та винятково тим органом, до якого подавалися документи (через закордонні дипломатичні установи України такі документи не видають). Виготовлений документ може очікувати на видачу до 1-го року, після чого неотриманий документ буде знищено.
Закордонні дипломатичні установи України не уповноважені документувати національними (внутрішніми) паспортами громадян України або вносити до них будь-які відмітки. Національний паспорт може бути вилучено закордонною дипломатичною установою України у разі припинення особою громадянства України.
Термін дії паспорту у вигляді ID-картки Генеральним консульством не продовжується. Також Генконсульство не вклеює фотокартки у т.зв. "внутрішні" паспорти у формі книжечки.
Водночас Уряд України урегулював питання використання документів, строк дії яких закінчився у період дії воєнного стану.
21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану». Постановою встановлено, що на період дії воєнного стану, паспорти громадян України у формі картки, терміни дії яких закінчилися під час війни, та паспорти громадян України зразка 1994 року, до яких не вклеєно фотокартки при досягненні 25- чи 45-річного віку (якщо термін вклеювання фотокартки настав у період воєнного стану), є документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Також вищезазначені документи підлягатимуть обов’язковому обміну протягом 30 днів з моменту припинення або скасування в Україні воєнного стану.