УВАГА! Зміни в законодавстві.
Опубліковано 21 вересня 2016 року о 15:40

ШАНОВНІ ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ!

 

01 жовтня 2016 року набирає чинності Закон України
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» (далі – Закон). Текст розміщено за посиланням http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1474-19/print1453800890670718).

Згаданим Законом внесено зміни до законів України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»,  «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі – Закон «Про ЄДДР») і Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

У цьому зв’язку, звертаємо Вашу увагу на деякі зміни на консульському напрямі роботи дипломатичних і консульських установ України за кордоном, зокрема, на паспортному, реєстрації актів цивільного стану та оформлення дозволу на постійне проживання за кордоном.

1. Паспортні питання.

 

1.1. Статтю 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» викладено в новій редакції, у якій відсутня норма про можливість продовження терміну дії закордонного паспорта на строк і в порядку, встановленому для оформлення його видачі.

Таким чином з 01.10.2016 р. припиняється продовження терміну дії паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

 

1.2. До статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» внесено деякі зміни в частині обмеження права громадян на виїзд з України. Проте, ця норма жодним чином не стосується оформлення закордонних паспортів. Повідомляємо, що відмовити в оформленні закордонного паспорта закордонна дипломатична установа може лише у випадках, передбачених частиною восьмою статті 16 Закону «Про ЄДДР».

Довідково: частина 8 статті 16 Закону «Про ЄДДР:

1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;

2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій статті 16);

3) заявник не надав усіх документів та інформації, необхідних для оформлення і видачі документа;

4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

 

1.3. Статтю 6 Закону «Про ЄДДР» викладено у новій редакції та, зокрема, встановлено, що розпорядник Реєстру (ДМС) надає відповіді на запити уповноважених суб’єктів (МЗС, ЗДУ) з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

 

1.4. Абзац другий частини першої статті 10 Закону «Про ЄДДР» викладено у новій редакції, зокрема, якщо особу не ідентифіковано засобами Реєстру, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує двох місяців. У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа  встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Ця норма Закону особливо важлива у контексті ідентифікації заявників, які зареєстровані/проживали на тимчасово окупованій території АР Крим або непідконтрольних районів Донецької та Луганської областей, та подали до ЗДУ клопотання про оформлення закордонного паспорта.

 

1.5. Друге речення абзацу шостого статті 10 викладено у новій редакції та встановлено, що на письмове прохання особи внесення імені латинськими літерами може бути виконано відповідно до його написання у раніше виданих документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, виданих компетентними органами України, або в документах, що підтверджують факт народження, зміну імені (у тому числі у разі укладання або розірвання шлюбу), виданих компетентними органами іноземної держави та легалізованих в установленому порядку. Таким чином, у консульських посадових осіб відсутні підстави для написання латинськими літерами імені особи у паспортних документах відповідно до їх написання у інших іноземних документах, окрім тих, що підтверджують факт народження або зміну імені.

 

1.6. Статтю 13 Закону «Про ЄДДР» доповнено частиною третьою, яка містить вичерпний перелік документів з безконтактним електронним носієм, у тому числі паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія у редакції Закону «Про ЄДДР» від 01.10.2016 р. не передбачено, а право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук гарантується лише у випадку оформлення паспорта громадянина України (ID - картка).

Крім того, статтю 16 викладено у новій редакції, яка вже не містить гарантії видачі документа, що не містить безконтактного електронного носія особам, які через свої релігійні переконання відмовилися від внесення інформації до безконтактного електронного носія.

У цьому зв’язку, з 01.10.2016 р. припиняється оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон, що не містять безконтактного електронного носія.

 

1.7. Статтю 20 Закону «Про ЄДДР» викладено у новій редакції та на рівні закону закріплено норму про можливість оформлення посвідчення особи на повернення в Україну без стягнення консульського збору за рішенням керівника ЗДУ та у разі наявності обставин, що доводять неспроможність заявника його сплатити.

 

1.8. Частину першу статті 27 Закону «Про ЄДДР» викладено у новій редакції та передбачено можливість оформлення посвідчення особи на повернення в Україну громадянам України, які не оформлювали документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та дають право такій особі на виїзд з України та в’їзд в Україну.

 

1.9. Абзацом третім пункту 5 Прикінцевих і перехідних положень Закону встановлено, що паспорт громадянина України дає право в’їзду в Україну, у тому числі паспорти, в які громадяни України не вклеїли фотокартку після досягнення ними 25- або 45-річного віку. Водночас, на практиці ця норма стосується можливості в’їзду в Україну за такими документами лише з території Російської Федерації та Республіки Білорусь, з якими на цей час діє порядок перетину кордону для громадян України за «внутрішніми паспортами» (такій категорії громадян посвідчення особи на повернення в Україну може не оформлюватися).

 

2. Питання реєстрації актів цивільного стану.

 

Згідно з внесеними Законом змінами до статей 14 та 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», скасовано вимогу щодо проставлення у паспортах громадян України штампів про державну реєстрацію шлюбу та розірвання шлюбу. При цьому, з 01.10.2016 р. свідоцтво про шлюб видаватиметься кожному із подружжя.

 

3. Питання оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання.

 

Прийнято нову редакцію статті 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», якою передбачається, що  оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання здійснюється Державною міграційної службою України відповідно до порядку, затвердженому ДМС, а щодо громадян України, які виїхали за кордон тимчасово, - ЗДУ, відповідно до порядку, затвердженому МЗС (нова редакція порядку розробляється).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux